Sjundedags Adventistsamfundet | Logga in

Inrikes

}
Dela

Valberedningens förslag

Här presenteras valberedningens nomineringar till samfundsledare, avdelningsledare och samfundsstyrelse. Förslaget kommer att tas upp under det digitala textbaserade unionsmötet den 11-20 juni.

Valberedningens ordförande Raafat Kamal, divisionsföreståndare, och viceordförande Marcel Roslin, har lämnat följande förslag till unionsmötet för verksamhetsperioden 2021–2025:

Ämbetsmän/samfundsledning

  • Missionsföreståndare: Robert ”Bobby” Sjölander
  • Missionssekreterare: Rainer Refsbäck
  • Ekonomichef: Terje Wollan Dahl

Avdelningsledare

  • Församlingslivsledare: Georg Filippou
  • Ungdomsavdelningen, 100 %: Anna Tegebo
  • Biträdande ungdomsledare, 100 %: Karolina Poland
  • Biträdande ungdomsledare, 50 %: Linda Schwartz
  • Biträdande ungdomsledare, scout, 50 %: Peter Gille

Övriga avdelningsledare utses av samfundsstyrelsen.

Samfundsstyrelsen

  • Ordförande/missionsföreståndare: Robert ”Bobby” Sjölander
  • Vice ordförande: Ingalill Gimbler Berglund, Jönköping
  • Missionssekreterare: Rainer Refsbäck
  • Ekonomichef: Terje Wollan Dahl
  • Ungdomsledare: Anna Tegebo
  • Församlingslivsledare: Georg Filippou
  • Pastorsrepresentant: Karin Wieczorek
  • Styrelseledamot: Cecilia Blomstedt, Örebro
  • Styrelseledamot: Azhar Daoud, Göteborg
  • Styrelseledamot: Åsa Berglund Einarsson, Slussfors
  • Styrelseledamot: Johanna Klahr, Stockholm
  • Styrelseledamot: Mihael Laketa, Borås
  • Styrelseledamot: Helena Lustig, Borlänge
  • Styrelseledamot: Stefan Majholm, Nyhyttan
  • Styrelseledamot: Sofia Millares, Ekebyholm
  • Styrelseledamot: Daniel Rodriguez Ortega, Norrköping
  • Styrelseledamot: Sveneric Roslin, Borås
  • Styrelseledamot, ersättare 1: Dennis Book, Örebro
  • Styrelseledamot, ersättare 2: Mikaela Lillbäck, Umeå
  • Styrelseledamot, ersättare 3: Henrik Schwartz, Borås Cafékyrka
  • Styrelseledamot, ersättare 4: Saralie Bognandi, Stockholm
  • Pastorsrepresentant, ersättare 1:  Anette Frank
  • Pastorsrepresentant, ersättare 2:  Jonathan Karlsson

Revisorer

  • Redovisningsfirma: Revideco AB; Erik Emilsson
  • Lekmannarevisor: Anneli Berglund
  • Lekmannarevisor, ersättare: Eva-Charlotte Slawinski Roslin

Återremissyrkanden i det digitala unionsmötet

En notering till delegaterna som har rätt att yttra sig och rösta under unionsmötet: Observera att ordningen för eventuellt yrkande på återremiss på valberedningens förslag kommer att vara annorlunda under det textbaserade unionsmötet. Mer information om detta finns beslutsunderlaget som publiceras på adventist.se/unionsmotet2021.