Sjundedags Adventistsamfundet | Logga in

Minnesord

Administratör som ömmade varmt för eleverna
Dela

Administratör som ömmade varmt för eleverna

Kristina Jonasson-Zerne, 96 år och mångårig medarbetare på Ekebyholmsskolan, avled den 25 november 2024.

Kristina var också Ekebyholms församlings näst äldsta medlem när hon somnade in med maken Ulf vid sin sida. Kristina föddes den 26 september 1928 i Ådalen i Ångermanland och växte upp i Strömnäs i Kramfors kommun. Hon var näst yngsta halvsyskon till pastor Alfred Andersson (far till pastor Gösta Wiklander och farfar till pastor Bertil Wiklander). Kristinas åldrige far (Otto Walfrid Andersson) dog hastigt när han tillsammans med Kristina gick till ett av pastor Oskar Spånghagens möten i Ådalentrakterna 1940. Kristina var då endast 12 år gammal. Mamman blev änka med fyra barn i åldrarna 10–16 år. Kristina blev starkt påverkad av detta och fattade beslutet att ge sitt liv till Jesus. Hon döptes två år senare av pastor Spånghagen den 23 maj 1942 och blev medlem i Ådalens adventistförsamling.

Efter avslutad ”hushållsskola” (ett valfritt sjunde år i folkskolan) följde hon som 14-åring med kolportören Helvi Gidlund (gift Rudholm) till Ekebyholm för första gången. Uppgiften var då att hjälpa till vid det hem för finska krigsbarn som startats av Carl och Hanna Gidlund i Ekebyholms gamla skola, nuvarande lokaler för Adventist Media (tidigare Nutana). Hemmet drevs 1942–1943 i Svenska Röda korsets regi. Efter dessa månader följde en tid som hemsamarit i Ådalen innan hon följde med Kerstin Johansson (gift Hansson) till Hultafors Sanatorium för arbete bl.a. som ”klockvakt”. Därefter följde ett par perioder av arbete på Nyhyttans Badsanatorium i olika arbetsområden med ett års avbrott för tjänst som barnflicka i Helsingör, Danmark. På Nyhyttan träffade hon jämnårige Orvar Zerne, son till dåvarande kamrern Nils Zerne, och de vigdes i april 1950. De fick tillsammans barnen Anette, Dag och Dick och var under flera år bosatta i Bergsbrunna söder om Uppsala. Där skilde sig också Orvar och Kristina. "Kicki" som hon kallades inom familjen, kom att ta huvudansvaret för barnen och hemmet. Familjen var goda vänner med familjen Gerd och Simon Rudholm som bodde på samma plats och så småningom beslutade sig båda familjerna för att flytta närmare Ekebyholm.

Med hjälp av Simon och hans bröder Per och Olle Rudholm kunde Kristina 1962 bygga sitt eget hus i Asplund utanför Rimbo så att barnen så småningom kunde börja på Ekebyholmsskolan. Kristina själv började arbeta på skolan 1963, först i matsalen men senare med arbetsuppgifter på kontoret med ekonomi, skolexpeditionen och som schemaläggare. Hon ömmade varmt för elever från mindre bemedlade hem och var behjälplig i kontakter med kommuner för att erhålla den s.k. ”skolpengen”. Hon vikarierade ibland också som lärare på lågstadiet. Kristina blev kvar på skolan till 1991 då hon övergick till tjänst på AB Svenska Nutana, ett stenkast från skolan, för de sista två åren innan pensioneringen. Platsen där hon hade tagit sin första tjänst 50 år tidigare.

Under de många åren på Ekebyholmsskolan hade en betydligt yngre man vid namn Ulf Jonasson, som figurerat både som elev, husfar och provlärare, väckt visst intresse hos Kristina. Det ledde till att hon frimodigt skottåret 1972 ”friade” och bröllopet ägde rum den 19 augusti 1973 i Ulfs föräldrahem i Rengsjö i Hälsingland. Kristina och Ulf var friluftsälskare och historieintresserade årligen gjorde ett flertal resor både i Sverige och utomlands, gärna kring Medelhavet. Kristina älskade att simma i sjö och hav. Hon var också en trädgårdsälskare och odlade både grönsaker och blommor där hemma i Asplund. I församlingen på Ekebyholm var hon involverad i barnverksamheten och Hjälpaktionen.

Kristina gladdes åt sina sex barnbarn och nu nio barnbarnsbarn. I samband med hennes 90-årsdag började demensproblemen bli så stora att Kristina fick ett boende på Birgittagården i Rimbo. Där besökte Ulf troget henne och höll henne sällskap och hjälpte till med det han kunde.

Begravning har skett den 3 januari 2025 i kretsen av de närmaste efter Kristinas uttryckliga önskan. Minnesgåvor kan gärna ges till Ekebyholmsskolan som låg henne varmt om hjärtat.

Roland Sjölander/Rainer Refsbäck