
Bibelstudium
Att studera Bibeln är något av det viktigaste en kristen kan göra för att hålla sin tro och sin upplevelse med Gud vid liv och växande. Bibelstudiet är ett sätt att närma sig Gud precis som bön och tjänande. I Bibeln får vi en förstahandsupplevelse, ett möte ansikte mot ansikte, med Jesus och Faderns avsikter och vilja med oss.
Men Bibelns ord har passerat årtusenden och många, för oss, främmande kulturer och tankesätt på vägen hit. Det kan därför ibland vara svårt att förstå vad det är Gud vill förmedla till oss genom texterna. Till vår hjälp har vi fått Anden, som en gång inspirerade författarna, och som kan hjälpa oss att göra de tusenåriga texterna levande och dagsaktuella för oss, personligen.
Adventister över hela världen samlas på lördagar (många också under veckan), för att studera Bibeln. Ett av det material vi använder är ett världsvitt gemensamt bibelstudium för vuxna. Om du är intresserad av detta material kan du hitta det i pdf-format här eller välja att prenumerera på det och få det direkt hem i brevlådan varje kvartal. Skriv då till prenumeration@adventist.se.
Ett bibelstudiematerial för tonåringar håller just nu på att tas fram.Tills vidare rekommenderar vi Collegiate Quarterly som material för sabbatsskolan. Det är dock på engelska och är därför mest lämpat för äldre tonåringar och ungdomar. ”Lessons” och ”teacher’s guides” finns att ladda ner på www.cqadventist.org för varje kvartal. Du kan också prenumerera på den färdigtryckta upplagan av CQ. Information hittar du på samma hemsida.
Barnen har också ett eget bibelstudiematerial anpassat efter ålder. Materialet heter Gracelink och är tillgängligt för dig som lärare/ledare i pdf-format här. Du kan också prenumerera på materialet och kontaktar då prenumerationsavdelningen via e-post: prenumeration@adventist.se.