– Det som främst gör den levande är mångfalden som finns i församlingen, säger Berny Carlsson som började arbeta som bibelarbetare i Stockholms församling 1995-97 och efter pastorsutbildning kom tillbaka som pastor i församlingen 2001. Sommaren 2009 valdes han till ungdomsledare för Adventistsamfundet, men har sedan hösten 2011 åter en deltidstjänst som församlingens pastor. Under dessa år har han sett församlingens utveckling.
I församlingen finns närmare 44 nationaliteter vilket reflekterar den multikulturella storstadsmiljö som är Stockholm. Under de senaste 10 åren har medlemmar med annan kulturell bakgrund än den svenska blivit i majoritet.
|

Vad gör Stockholms Adventkyrka till en levande församling för dig?
– Det är en plats där människor delar min tro, där får jag höra Guds ord, säger Wafia Guindy. Dessutom har församlingen många musikaliska talanger som jag får njuta av.
– Jag är också mycket stolt över de fantastiska ungdomarna och deras entusiasm att sprida vårt budskap, det värmer mig oerhört mycket.
|
– Denna mångfald innebär att olika idéer och åsikter möts vilket leder till många olika initiativ, berättar Berny. Det ligger lite i begreppet ”levande” att det är lite rörigt och att det hela tiden är i rörelse, samtidigt är det en utmaning att vägleda så att mångfalden tas tillvara.
– I en sådan här församling finns det en potential att verkligen göra stora grejer, men så finns det strukturer och former i en gammal församling som är anpassad för en situation var förr, förklarar Berny. Därför är det viktigt att gå tillbaka till grunderna som jag tror att årets tema ”Levande församling” kommer att bidra till.
Tillbedjan, tjänst och gemenskap
Bakgrunden till ”Levande församling” finner vi i det dubbla kärleksbudet i Matt. 22:37-39 där kärleken till Gud står för tillbedjan och kärleken till nästan blir till tjänst. Dessa två, tillbedjan och tjänst, leder till gemenskap. Dessa tre ledord kommer vi att få höra om mer under detta år med ”Levande församling”.
– Tillbedjan är det som drar oss samman, där måste vi hitta en gemensam nämnare i denna mångfald, säger Berny. När det gäller tillbedjan har mycket hänt i församlingen med många ungdomar som tagit initiativ.
Stockholms församling försöker möta storstadsmänniskans behov av gemenskap och stöd.
– När det gäller att tjäna våra medmänniskor har vi många utmaningar, förklarar Berny. Det är i tjänst som vi möter andra människor och blir trovärdiga i andra människors ögon. En församling kan inte vara levande och trovärdig utan att tjäna människor.
– Det är ett stort tryck från människor som söker hjälp av församlingen här i Stockholm, berättar Berny. Det kan handla om någonstans att sova eller en bit mat eller pengar.
Församlingens bibelarbetare Krister Pontvik är den som hittills ofta fått försöka lösa enskilda människors behov av stöd. Men man försöker möta behovet också genom att servera en gemensam lunch varje sabbat som också drar många besökare. Initiativ har också tagits för att få igång Dorkas hjälptjänst igen efter att den legat snart ett år.
Stockholms Adventkyrka
Grundades som Sveriges sjätte adventistförsamling i juni 1884 av Olof Johansson.
Moderförsamling till: 1981 bildades en självständig församling på Söder som numera upphört. Under andra halvan av 1980-talet avknoppades en finsktalande församling (f.n. 60 medlemmar), och i början av 2004 bildade den spansktalande gruppen egen församling (f.n. 160 medlemmar). Idag har församlingen en internationell (engelsktalande) grupp och en rysktalande grupp med egen verksamhet.
Medlemsantal: 387
Hemsida: stockholm.adventkyrka.se |
NÄR DET GÄLLER GEMENSKAP finns naturliga utmaningar i en stor och spridd församling. Då är smågrupper närmare hemmet en tillgång, där man möts i en mindre gemenskap och kan känna församlingsgemenskap i vardagen. Idag finns tre etablerade smågrupper som samlas och en fjärde har precis startat. Målet är det ska bli tio smågrupper under 2012. En grupp möts på tisdagar i kyrkan för att be för församlingen och ungdomarna samlas två gånger i veckan för att be och äta tillsammans. Församlingen driver också kontaktskapande verksamheter som matlagningskurser och seminarier i samarbete med församlingens närradioverksamhet.
– En utmaning för vår församling är att nästan inga medlemmar bor inne i Stockholm, det finns inget naturligt sätt för oss att bedriva evangelisation i vårt närområde, berättar Berny. De som är bäst på att bjuda in vänner och kontakter till församlingen är ungdomarna.
Ledarskap – en levande utmaningar
Den stora utmaningen för Stockholms församling är enligt Berny ledarskap. Församlingen har många besökande och aktiva medlemmar, men det balanseras inte av tillräckligt många som tar ansvar som ledare. Församlingen som har 387 medlemmar med den mångfald som vi beskrivit har endast fyra föreståndare, vilket pastor Berny känner är alldeles för få.
– Det är en stor utmaning att få personer att ställa upp som ledare, menar Berny. Det är fortfarande mycket ansvar, samtidigt som det inte längre ger någon status. Många, inte minst unga, kan tänka sig att hjälpa till, men är inte villiga att binda sig för en längre tid.
– Ledarskap är A och O och då talar jag om ett delat ledarskap, ett delegerande och utrustande ledarskap, säger Berny. Men många vill ha ett ledarskap där en person, gärna pastorn, pekar med hela handen och säger hur det ska vara.
|

Vad gör Stockholms Adventkyrka till en levande församling för dig?
– Det som gör församlingen levande för mig är att här finns engagerade medlemmar, säger Irene Maanja.
– Gudstjänsterna är också relevanta och knyter an till vardagen samtidigt som de fyller på de andliga batterierna. Och det tycker jag verkligen att det gör i vår församling just nu.
– Det finns så mycket annat som upptar vår uppmärksamhet i vardagen, så därför är det så viktigt att få uppleva andlighet när man kommer till kyrkan, avsluta Irene.
|
En levande församling kan endast sätta Jesus, som är församlingens huvud, i den roll som många föreställer sig att pastorn har. Ef. 4:11–13 visar att församlingens ledarskap är delat mellan flera individer som Gud begåvat på olika sätt, apostlar, profeter, förkunnare, herdar (pastorer) och lärare, och deras gemensamma bibliska uppgift är att utrusta och utbilda medlemmarna att hitta och utföra sin tjänst.
Pastorn är inte oumbärlig
De nästan tre år som Berny varit borta från församlingsansvaret har gett honom en insikt i att församlingen tillhör och leds av Jesus Kristus och är inte beroende av pastorn som person.
– Man inbillar sig att ingenting fungerar utan att jag finns där, men så ser man att det fungerar i alla fall, säger Berny. Tack och lov att det är Guds församling!
– Alla levande församlingar har något som fungerar riktigt bra och en del andra saker som är utmaningar, avslutar Berny. Men det fungerar ändå på ett märkligt sätt och människor söker sig till församlingen trots sådant som kan ses som svagheter.
Kanske det beror på att i grund och botten tillhör vi församlingen av en anledning som står över församlingens styrkor och svagheter, nämligen att det är Kristus kropp. Det är Kristus som ger församlingen liv. Och när vi längtar efter att tillbe honom som gett oss livet och tjänar med de gåvor som Anden ger oss, då blir församlingen levande.
Rainer Refsbäck